Bez kávy si mnozí z nás neumí představit svůj den. Pokud nepijete rozpustnou, ale po každé přípravě vám zbude tzv. lógr, využijte ho v domácnosti i na zahradě.
Vyhazovat lógr do odpadkového koše je opravdu škoda. Obsahuje totiž dusík, draslík, železo, fosfor, chrom, vápník a hořčík. Lze ho tedy použít jako přírodní hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny, které podpoří ve zdárném růstu, a vy navíc ušetříte za kupované prostředky.
Doma se hodí na africké fialky, bramboříky, lopatkovce, vánoční kaktusy a orchideje. Kávovou vzpruhou však pokojovky nerušte během zimy, kdy odpočívají. Venku kávové hnojivo použijte na hortenzie, borůvky, rododendrony, vřes, růže, jahodníky i rajčata. Rozházet ho po trávníku pak také nebude na škodu.
Jak si vyrobit hnojivo z kávy?
Kávu postupně sbírejte, a to tak, že ji za občasného promíchání necháte pořádně vyschnout. Jinak by totiž začala plesnivět a byla na vyhození. Takto ji střádejte, dokud nebudete mít potřebné množství. Hnojivo potom namícháte zcela snadno, a to v poměru 1:5 (1 odměrku lógru na 5 odměrek vody). Používejte ho 1x týdně.
Pozor na způsob použití
Venku není problém používat samotnou sedlinu a klasickou zálivkou ji dostat do půdy. U pokojových rostlin ovšem tento postup nedoporučujeme, protože by mohla vzniknout plíseň nebo lógr zachutnat třeba octomilkám… a ty na kávu zvát nechceme, že?
Lógr se hodí také do kompostu. Pokud tedy kompostujete, klidně zbytky kávy použijte. Urychlí rozklad a přiláká žížaly.
Kdy lógr nepoužívat?
Káva neprospívá rostlinám, které mají rády zásadité prostředí. Mezi ně patří vinná réva, levandule, sukulenty a karafiáty. Také jakákoliv semínka byste kávou mohli poškodit, takže i v tomto případě se jí vyhněte.