Jak se bránit kyberšikaně?

Napsal REXsally (») 13. 5. 2015 v kategorii *Zaujalo mě *, přečteno: 1895×
http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/600x338/Oct2014/1693130.jpg?d41d

S šikanou se setká mnoho z nás. Kyberšikana, tedy šikana probíhající v on-line prostředí, je o to nebezpečnější, že může být očím veřejnosti skryta.

Ze zahraničních výzkumu prováděných v Anglii, USA, Kanadě a Austrálii v letech 2005 -2007 vyplývá, že obětí kyberšikany se stalo 25-35 % dětí. Existují nějaké možnosti, jak nebezpečí kyberšikany zabránit? Bohužel 100% ochrana neexistuje, riziko můžeme pouze snížit.


Pomoci nám mohou následující pravidla správné komunikace on-line a bezpečného chování na síti:


1. Vždy respektujte ostatní uživatele


Je to v podstatě stejné pravidlo, kterým bychom se měli řídit i v normálním životě, tedy: „Nečiň druhým to, co nechceš, aby činili tobě.“

2. Dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu


Čím dál více mladých lidí se baví tzv. sextováním, což je rozesílání sexuálně laděných fotografií, videí či zpráv. Opatrní bychom však samozřejmě měli být obecně při odesílání jakýchkoliv citlivých informací, ať už se týkají nás, naší rodiny nebo známých.


3. Nakládejte se svým heslem jako s vlastním životem


Hesla k účtům jsou pro nás asi tak důležitá jako PIN kreditní karty, proto bychom si je stejně dobře měli chránit. Na svých virtuálních účtech (např. účtu k e-mailu, k chatu, účtu do vzdělávacího prostředí apod.) sice nemáme uložené peníze, ale útočník se jejich prostřednictvím může dostat k našim osobním údajům a ty zneužít, může s účtem manipulovat, popř. může zneužít naši virtuální totožnost.

4. Nikdy nikomu neznámému nesdělujte své osobní údaje


Vystupujte pod obecnou nic neříkající přezdívkou, nikde neuvádějte své jméno a příjmení, adresu, atd., podle nichž by vás mohl útočník vystopovat, nikomu neznámému nedávejte své fotografie či fotografie své rodiny. Důležité je také uvědomit si, že útočník si může „poskládat“ naše údaje i z různých zdrojů (ve vyhledávači může např. podle našeho e-mailu zjistit, jaké informace uvádíme ve svých profilech ve Facebook nebo v jiných sociálních sítích, na chatu nebo v jiných diskuzních fórech apod.).

Stud(Foto: Thinkstockphotos)

5. Seznamte se s pravidly sociální sítě, chatu či diskuze, ať víte, co je zakázáno dělat


Seznámením se s pravidly se jednak můžete sami vyvarovat jednání, které je v rozporu s používáním dané služby, a pak také budete vědět, co si mohou ostatní uživatelé dovolit k vám, případně jak se proti nevhodnému chování bránit a na koho se s problémy obrátit (většinou to bývá poskytovatel služby).

6. Seznamte se s riziky, které souvisí s elektronickou komunikací


Pokud budeme předem vybaveni souborem informací o dané problematice, v našem případě o kyberšikaně (tj. co přesně je kyberšikana, jak se projevuje, jak ji řešit, koho požádat o pomoc apod.), budeme mít mnohem větší šanci problém zvládnout. V tomto směru hraje klíčovou roli prevence, která by měla nastoupit samozřejmě ve chvíli, kdy začínáme používat internet nebo mobil. Na prevenci by se měly podílet všechny složky, které se podílí na výchově, tedy rodina, škola i celá společnost.

KDE HLEDAT POMOC nebo KAM SE OBRÁTIT?
• internetová poradna www.e-bezpeci.cz
• Linka Bezpečí: telefonní číslo: 116 111
• Krizová linka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR : telefonní číslo 286 881 059 nebo 774 089 181
• Národní centrum bezpečnějšího internetu saferinetrnet.cz

Jak se bránit?

Jak již bylo zmíněno výše, žádná 100% ochrana před kyberútoky neexistuje - hovoříme samozřejmě o situaci, kdy se nechceme vzdát služeb mobilního telefonu nebo internetu. Nebezpečí můžeme pouze snížit. I když se při komunikaci na internetu nebo při mobilní komunikaci budeme chovat obezřetně, riziko stále existuje. Jak tedy postupovat ve chvíli, kdy se staneme obětí kyberšikany?

PŘEČTI SI TAKÉ:

Uštvání za čin z dětské hlouposti aneb kyberšikana
TEST: Mohla by ses stát obětí šikany?
Šikanují tě? Začni s tím bojovat


Následující kroky vám mohou pomoci odrazit případné další útoky či snížit intenzitu útoku a jeho dopad na vás.

1. Ukončete komunikace


Nekomunikujte s útočníkem, nesnažte se ho žádným způsobem odradit od jeho počínání, nevyhrožujte, nemstěte se. Pokud se vám podaří zvládnout tuto fázi, máte možná vyhráno. Útočník to dřív nebo později vzdá, protože jeho námaha nepřinese prakticky žádnou odezvu. I když tento krok může vypadat poměrně jednoduše, pro oběť může být velmi obtížný. Lidé mají v sobě hluboko zakořeněnou potřebu bránit se. Pasivní reakce na útok je tak pro člověka něco nepřirozeného. Přesto v této situaci je to velmi účinný způsob jak útočníka odradit.

2. Blokujte útočníka


Zamezte útočníkovi přístup k vašemu účtu nebo telefonnímu číslu (zablokujte si přijímání útočníkových zpráv či hovorů, změňte svou virtuální identitu) a je-li to v dané situaci možné, i k nástroji či službě, pomocí které své útoky realizuje (kontaktujte poskytovatele služby). Vzhledem k tomu, že útočník může své virtuální identity jednoduše měnit, blokování mu nemůže definitivně zabránit v dalších útocích. Jde tedy spíše o to znesnadnit mu jeho počínání.

Dívka s počítačem(Foto: isifa.com)

3. Oznamte útok


I když se v důsledku útoku můžete cítit ponížení a zranitelní, můžete pociťovat obavy z reakcí okolí apod., nikdy nezůstávejte na řešení problému sami. Svěřte se se svým problémem. "Určitě máte ve svém okolí mnoho lidí, kterým na vás záleží a rádi vám pomohou. Navíc vzhledem k tomu, že nebudou osobně zainteresováni, pomohou vám situaci řešit s chladnou hlavou a s určitým odstupem. Možná zjistíte, že i oni se s podobným problémem někdy dřív setkali a mohou vám tak předat cenné zkušenosti, které při řešení získali," radí specializovaný web e-bezpeci.cz. Stane-li se objetí kyberšikany dítě, je velmi důležité, aby o situaci informovalo dospělého člověka – v ideálním případě rodiče, učitele. Dospělí mají mnohem více zkušeností s řešením problémů obecně, proto mohou nabídnout účinnější rady než kamarádi. Dospělí jsou schopni lépe posoudit, kdy je problém natolik závažný, že je pro řešení potřeba zapojit specializované instituce (policii, intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany, psychology apod.).


Pro oběť je velmi důležité, aby si uchovávala důkazy kyberšikany (SMS zprávy, e-mailové zprávy, zprávy z chatu, odkazy na webové stránky s problematickým obsahem apod.). Na základě těchto důkazů může být proti útočníkovi či útočníkům zahájeno vyšetřování.

 

 

Pokud víte o nějakém případu kyberšikany ve svém okolí, nebuďte nevšímaví. Pasivní přístup, ať už souhlasíme nebo nesouhlasíme s počínáním útočníka, z nás dělá spolupachatele. Navíc početnost publika, které je svědkem kyberšikany, pomáhá zvyšovat tlak na oběť a prohlubuje tak její trápení. Je třeba dát jasný signál, že kyberšikana je špatná, je potřeba se jí postavit a zastavit útočníka. Pomůžeme tak nejen člověku, jehož kyberšikanování jsme svědkem, ale také budoucím obětem. Mějme na paměti, že obětí kyberšikany se může stát každý z nás.

Podpořte oběti, poraďte jim, co mají dělat a na koho se obrátit. Pomozte jim kyberšikanu nahlásit. Pokud je člověk vystaven útoku jakéhokoli druhu (nejen kyberšikany), znamená to zásah do jeho sebedůvěry. Snažte se vcítit do situace obětí a přemýšlejte, jak byste se cítili, kdyby za vámi nikdo nestál.

zdroj : http://krasna.nova.cz/clanek/tvujsvet/jak-se-branit-kybersikane.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct