MDŽ - Historie

Napsal REXsally (») 8. 3. 2014 v kategorii *Svátky*, přečteno: 1193×
http://media.novinky.cz/926/419268-top_foto1-iphl9.jpg?1394185332

Historie MDŽ je dlouhá a poměrně pestrá. Původně se jednalo o Mezinárodní den pracujících žen. Slaví se v mnoha zemích. Někde chtějí vyjádřit ženám úctu a lásku, jinde zase oslavují jejich ekonomické, politické a sociální úspěchy. V některých zemích stále zůstává na předním místě boj za rovná práva žen.

První oslava proběhla 3. května 1908 v Chicagu. Následovaly další a v srpnu 1910 se na Mezinárodní konferenci žen v Kodani rozhodlo o pravidelném každoročním opakování. Tehdy však nebylo ještě stanoveno konkrétní datum.

V Česku se MDŽ slavil nejvíce před revolucí

V roce 1911 se už tedy konaly první mezinárodní oslavy. Probíhaly v Americe a od roku 1913 v Rusku. Do roku 1914 se uskutečnilo mnoho demonstrací, pochodů a protestů - žádný z nich však nebyl 8. března. V roce 1917 proběhla v ruském Petrohradě demonstrace ke Dni žen. Připadla na poslední únorovou neděli - podle gregoriánského kalendáře 8. března. A tento den už MDŽ zůstal.

Na Západě se Mezinárodní den žen stal populárním po roce 1977, kdy Organizace spojených národů (OSN) vyzvala členské státy, aby 8. březen slavily jako Den OSN pro práva žen a světový mír.

U nás se MDŽ slavil nejvíce za socialismu. Probíhaly podnikové oslavy, na kterých slavili ale spíše muži než ženy. Na ty se ale také myslelo, dostávaly právě rudé karafiáty, bonboniéry a například utěrky, zřejmě aby nezapomínaly, kde je jejich místo. V televizi byly vysílány zábavné pořady, jejichž jmenovatelem byla žena a její svátek. Kvůli tomu, že byl tímto způsobem svátek zprofanován, po roce 1989 se nějaký čas v Česku neslavil. Do kalendáře se jako významný den vrátil v roce 2004.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a nula