NEJVYŠŠÍ ČAS VYSÁZET LETNIČKY!

Napsal REXsally (») 5. 5. 2015 v kategorii * Květiny*, přečteno: 1109×
https://abecedazahrady.dama.cz/getfile.aspx?id_file=27163963

V našich podmínkách se rostliny označované jako letničky pěstují hlavně pro krásné květy. A aby vám to samotné květiny ještě více usnadnily, u mnohých platí – co se dá dát na záhon v zahradě, to můžete mít i v nádobě a naopak.

Co je nového

Každoročně se trh s letničkami rozšiřuje o řadu novinek, například:

  • v sérii hybridních muškátů Calliope je nová barva Hot Rose,
  • v řadě dvoubarevných verben Lanai Twister se představuje inovovaná Blue Improved s ještě hezčím tvarem rostliny (nevytahuje se),
  • hybridní netýkavky (balzamíny) řady Sunpatiens Compact rozšiřuje Hot Coral (vhodná i pro záhony na přímém slunci),
  • zaujme také dvouzubec prutolistý Pink Princess s originální kombinací bílo-růžového květu,
  • skupinu bolivijských begonií Copacabana F1 obohatila odrůda s bílým květem,
  • nová série krásenek Casanova má dokonalejší tvar rostlin (lépe rozvětvují).

FOTO: SYNGENTAVerbena Blue Improved zaujme krásně barevnými květy i tvarem rostliny

FOTO: ČERNÝSkupina bolivijských begónií Copacabana F1 nyní nabízí čtyři varianty barev květů, včetně bílé, které dobře snášejí slunce i stín

FOTO: VOLMARYDvouzubec Pink Princess patří mezi nenáročné letničky, které se používají do truhlíků i na záhony

Které nedají moc práce

Chcete seznam rostlin, jež se jednoduše pěstují? Takový není. V čem tedy spočívá kouzlo snadné péče? „Nejsnáze se pěstují rostliny velké, silné, zdravé, kompaktní, dobře prokořeněné, už plné poupat i květů, které vám budou dělat radost hned po vysazení. Větší rostliny jsou sice o něco dražší, ale zase mnohem lépe zakoření než maličké a velmi dobře snáší přesazení,“ říká zahradnice a floristka Magda Lebišová ze společnosti Rozkvetlý domov.

FOTO: ROZKVETLÝ DOMOVŠlahouny lilku jasmínokvětého můžou dorůstat do délky až 3 m. Zdobí je krásné bílé květy

FOTO: VOLMARYNovinka monopsis Bluetiful má ráda plné slunce, potěší vás v zahradě i na balkonech

Spolehnete se na sazenice?

Obecně platí, že letničky na záhoně chtějí humózní, dobře propustnou půdu s dostatkem živin, bez přemokření, a teplé, slunné stanoviště. Předpěstované sazeničky dávejte ven ve druhé polovině května. Jaké to budou? Tady je naše nabídka: nestařec, hledík, voskovka, zvonek zahradní, pařížská kopretina, otočník, netýkavka, lobelka, letní fiala, třapatka, černooká Zuzana, afrikán, sporýš, cínie, gazánie…

FOTO: HORNBACHKvěty gazánie připomínají paprsky

FOTO: HORNBACHNestařec má rád slunné či slabě přistíněné stanoviště

FOTO: ZAHRADNICTVÍ CHLÁDEKHledík můžete pěstovat jak na záhoně, tak v truhlíku

TRVALEJŠÍ PARÁDA
Vaši zahradu můžou ozdobit i další rostliny, včetně trvalek. Chcete-li něco trochu extra, nabízíme vám9 tipů na méně známé trvalky. Dáte jim šanci? Anebo vsaďte na běžně známé rostliny: Stále krásná zahrada: Díky trvalkám ušetříte!.

Co se dá v květnu vysít

Řada letniček se předpěstovává už od ledna až února. Ale některé rostliny můžete ještě v květnu vysévat přímo na záhony. Počítejte však s pozdějším kvetením než u předpěstovaných rostlin, které mají několikatýdenní náskok. Magda Lebišová doporučuje vysít hrachor vonný, měsíček lékařský, čínskou astru, slunečnici roční, krásenku zpeřenou, slaměnku či lichořeřišnici.

FOTO: PROFIMEDIAMezi dobře známé letničky patří i měsíček. Růst nových květů podpoříte tím, že budete průběžně odstraňovat staré

FOTO: SYNGENTAV sérii krásenek Casanova se nabízejí čtyři různé barvy nebo směs barev

Hlavně hodně květů!

Pokud rostlinám zajistíte optimální podmínky, všechny se odvděčí spoustou květů. Ale je pravda, že některé letničky jich přece jen nabídnou o něco více. Mezi ně patří vitálka, všelicha, dvouzubec, lobelka či mini petúnie a dále celá řada převislých druhů (muškáty, surfínie, begónie, fuchsie, lilek jasmínokvětý…).

FOTO: VOLMARYCalibrachoa řady Calita Trio slibuje nejen záplavu květů, ale i hru barev

FOTO: ROZKVETLÝ DOMOVPři pěstování letniček v nádobách Magda Lebišová doporučuje přidat do každé zálivky krystalické hnojivo

NÁŠ TIP
„Půdu byste měli po zimě pohnojit, například kompostem nebo dalšími běžně dostupnými přípravky. Nejjednodušší však je, když alespoň část zeminy obnovíte novými substráty, které v sobě již obsahují potřebné živiny," říká Stanislava Vetenglová ze společnosti Hornbach.

Nemáte zahrádku?

Letničky se dají snadno pěstovat i v nádobách třeba na balkoně. „Na jižní straně se bude dařit muškátu převislému i páskatému, hodně slunce má rád lilek jasmínokvětý nebo šrucha. Východní a západní orientace vyhovuje petúniím, i těm mini, surfiniím, bakopám. A severní stranu dobře zvládnou begónie hlíznaté, fuchsie či netýkavky,“ upřesňuje Magda Lebišová.

A my dodejme, že při pěstování letniček v takto omezených prostorách je jen nutné více myslet na vhodný výběr nádob, kvalitní substrát, pravidelné přihnojování a zálivku.

FOTO: ROZKVETLÝ DOMOVPřevislé fuchsie rozzáří každý kout, snášejí i nedostatek světla

FOTO: SYNGENTAPřehlídka muškátů série Calliope včetně nové barvy Hot Rose (vidíte ji vpravo vzadu, společně s červenými muškáty)

  1. Dřevěná zapichovátka

    Koupíte ZDE za 199 Kč

  2. Závěsný truhlík

    Koupíte ZDE za 364 Kč

  3. Hliněný květník

    Koupíte ZDE za 414 Kč

FOTO: ARCHIV FIREMI v interiéru nebo na balkoně můžete vypěstovat letničkové království. Tito krásní pomocníci se budou hodit

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a jedenáct