O druhém svátku vánočním si připomínáme památku svatého Štěpána. Katolická církev jej uctívá jako jednoho z prvních mučedníků, který vynikal nebojácností a opravdovostí. My si tento den spíše spojujeme s návštěvami a s koledou. Asi není nikdo, kdo by neznal říkanku „Koleda, koleda Štěpáne! Co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad jsem s ní na ledu, psi se na mě sběhli, koledu mi snědli.“
V současnosti se koleda podle tohoto zvyku dodržuje již jen na několika málo místech Česka. Koledníci obcházejí se zpěvem a přáním krásných Vánoc sousedy, kteří je odměňují pohoštěním a výslužkou.
V minulých dobách na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni a děvečky a na odchodnou dostávali zvláštní koláč, který tvořily tři pruhy těsta - spletené do kruhu a ozdobené ořechy, rozmarýnem a pentlemi.
Dnes má většina z nás tento den spjatý s návštěvami a opět dobrým jídlem. Tradice také velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Na stole by tak neměla chybět husa, kachna nebo alespoň kuře.
Kdo byl sv. Štěpán |
Křesťanský kazatel, který byl ukamenován za to, že se údajně rouhal proti judaismu, protože věřil v Ježíše Krista. Byl to první křesťanský mučedník. Když po něm lidé házeli kameny, prý se za ně modlil, aby jim bylo odpuštěno, slovy: „Pane, odpusť jim tento hřích!” Sv. Štěpán je patron koní a námořníků. Zdroj: Vánoce - historie, zvyky, tradice od Jitky Pastýříkové |
Pranostiky na druhý svátek vánoční
- Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
- Svítí-li na den sv. Štěpána slunce, bude drahé ovoce.
- Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
- Na svatého Štěpána, když vítr prudce zavěje, víno před zkázou jistou se chvěje.
- Pakli na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí.